Wydawnictwo Poltext

Najlepsze źródło wiedzy

Strona główna»Recenzja

Newsletter

Nasi partnerzy

Recenzja

Sukcesja w rodzinie biznesowej

Spojrzenie praktyczne

Tomasz Budziak

Recenzja:

Przejęcie rodzinnej firmy przez młodsze pokolenie bywa bolesne i pełne problemów. Czasem przypomina wyciąganie drutu z gardła.

(...) Do przedsiębiorców, którzy jako młodzi ludzie startowali ćwierć wieku temu, budując nad Wisłą kapitalizm, dopiero teraz dociera myśl, że nie są wieczni. Albo pojawia się zwyczajne uczucie zmęczenia. – W polskich firmach ten temat pojawia się tylko epizodycznie i to dopiero od dwóch–trzech lat – mówi Jacek Santorski. – Ale będzie coraz istotniejszy. Dzisiejsi 60–latkowie zastanawiają się, jak wprowadzać dzieci do firmy i czy w ogóle przekazywać władzę. A ich dzieci – czy wchodzić tam, czy iść własną drogą – opowiada psycholog.

Potwierdza to Tomasz Budziak, doradca i autor książki „Sukcesja w rodzinie biznesowej". Jak mówi, liczba zapytań polskich przedsiębiorców o pomoc w przygotowaniu planów sukcesyjnych rośnie. – Nadal jest ich niewiele, ale coraz częściej biznesmeni starają się mieć gotowy przynajmniej plan awaryjny. Taki, który zapewni kontynuację działalności firmy w razie śmierci albo zaginięcia czy śpiączki założyciela – mówi Budziak. Te dwa ostatnie przypadki bywają dla przedsiębiorstwa jeszcze większym zagrożeniem niż zgon. Bardziej komplikują sytuację prawną.(...)

Cały artykuł - w Bloomberg Businessweek Polska

Paweł Rożyński, Anita Błaszczak
Bloomberg Businessweek Polska
Przejdź do książki: Sukcesja w rodzinie biznesowej