Wydawnictwo Poltext

Najlepsze źródło wiedzy

Strona główna»Finanse»Wycena spółek w warunkach kryzysu

Newsletter

Nasi partnerzy

Wycena spółek w warunkach kryzysu

Wycena spółek w warunkach kryzysu (redakcja naukowa: Marek Panfil, Paweł Wnuczak)

Nasza cena

79,92 zł

99,90 zł

RABAT 20%

Wycena spółek w warunkach kryzysu

Przypadek pandemii 

Ekonomia i gospodarka, Finanse

redakcja naukowa: Marek Panfil, Paweł Wnuczak

  • ISBN: 978-83-8175-320-3
  • format 165 x 235 mm
  • 556 stron
  • oprawa miękka ze skrzydełkami

Pandemia Covid-19 stanowi tylko szczególny przypadek kryzysu w wielu jego wymiarach: medycznym, społecznym, finansowym, gospodarczym i politycznym. Ponieważ kryzysy będą nam towarzyszyć także w przyszłości, a „czarny łabędź” nieraz jeszcze zaskoczy nas swoim nieoczekiwanym pojawieniem się, wycena przedsiębiorstwa w warunkach kryzysu zawsze będzie stanowić wyzwanie. Książka jest próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem.

Inspiracją książki był coroczny raport PwC dotyczący 100 globalnych spółek o największej kapitalizacji rynkowej. Uczestnicy I edycji studiów podyplomowych Wycena przedsiębiorstwa i modelowanie finansowe w Akademii Leona Koźmińskiego w swoich pracach końcowych przygotowywali analizę fundamentalną wybranych spółek z publikacji PwC. W marcu 2020 r. ogłoszono na świecie pandemię i wprowadzono ograniczenia w handlu międzynarodowym i obrocie krajowym. Ta nieoczekiwana sytuacja wpłynęła negatywnie lub pozytywnie na przedsiębiorstwa analizowane przez autorów książki. Każdy musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: W jakim stopniu pandemia 2020 r. wpłynęła na wyniki analizowanej spółki? Jak to uwzględnić w prognozie finansowej?

Z listy TOP-100 spółek o największej wartości rynkowej na świecie w książce znalazły się:
  • Alibaba, Amazon.com (e-commerce), autorzy: Elżbieta Kusak, Paulina Święcicka
  • AstraZeneca (branża farmaceutyczna), autor: Michał Pik
  • AT&T, Verizon Communications (telekomunikacja), autorzy: Aldona Gawron, Paweł Garwoła
  • Coca-Cola (napoje niealkoholowe), autor: Maciej Wojciechowski
  • ExxonMobil (energia – ropa i gaz), autor: Sebastian Stypczyński
  • Microsoft, Apple (technologia i oprogramowanie), autorzy: Krzysztof Rycaj, Konrad Ogrodowicz
  • Facebook (sieć społecznościowa), autor: Radosław Bartosiak.
Redaktorzy dodali do tej listy dwie polskie spółki typu blue chips z GPW w Warszawie: Allegro (e-commerce) – autor: Marek Panfil oraz PZU (ubezpieczenia) – autor: Kamil Niewiatowski.

Książka składa się z 14 rozdziałów, z których pierwsze dwa mają charakter teoretyczny, natomiast kolejnych 12 dotyczy analizy fundamentalnej wybranych spółek.

Każda wycena ma charakter indywidualny i subiektywny. Biegły powinien kierować się zdrowym rozsądkiem, przyjmując wiele subiektywnych założeń. Nie można zapominać, że wycena przedsiębiorstwa to zarówno teoria (nauka), jak i sztuka, oparta na intuicji i doświadczeniu wyceniającego.


  Żyjemy w rozmigotanym świecie, w którym co rusz ujawniają się nowe źródła niepewności. Wycena biznesu w takich warunkach jest nie lada wyzwaniem. Powiedzenie: „wycena jest bardziej sztuką niż nauką” nabiera dziś szczególnej aktualności. Książkę Marka Panfila i Pawła Wnuczaka traktuję jako pracę nie tylko o tym, co spotyka nas w związku z koronakryzysem, ale także jako źródło refleksji na temat tego, na co specjaliści zajmujący się wyceną muszą być coraz bardziej przygotowani w przyszłości. Jak zwykle w przypadku książek Marka Panfila – z którym dane mi było wielokrotnie współpracować – wysoka wartość merytoryczna idzie w parze z troską o komunikatywność przekazu. To, co zawsze mnie w nich przekonywało, to fakt, że można ich używać na różne sposoby, w tym jako zbiory biznesowych studiów przypadku. Tak jest i z tą najnowszą książką. I tak właśnie powinno być – zwłaszcza w odniesieniu do książek poświęconych wycenie.
           - dr hab. Andrzej Cwynar, prof. WSEI, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej w Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie

  Dorobek naukowy Marka Panfila i Pawła Wnuczaka, ich umiejętność przekładania złożonych analiz na wartość użyteczną dla przedsiębiorcy, menedżera i inwestora, a także pasja w dzieleniu się wiedzą z innymi – to wszystko dało znakomity efekt w postaci publikacji opisującej największe spółki światowe w obliczu pandemii. Poszczególne wyceny (studia przypadku), przygotowane wraz z absolwentami studiów podyplomowych Wycena przedsiębiorstwa i modelowanie finansowe w Akademii Leona Koźmińskiego, pozwalają zrozumieć spodziewane, jak również paradoksalne skutki pandemii dla biznesu i się z nimi zmierzyć. Przez pryzmat metodologii zastosowanej w książce uzyskujemy też możliwość wejrzenia w przyszłość, w której mogą pojawić się inne „czarne łabędzie”, aby znów wstrząsnąć życiem społecznym i gospodarczym. Ponadto otrzymujemy zarys historii procesów gospodarczych zachodzących przez ostatnie dziesięciolecia w obrębie współczesnego kapitalizmu. Jest to książka inspirująca, napisana ciekawym narratorskim stylem, a zarazem prezentująca najwyższy poziom fachowości, niezbędny w tego rodzaju dziele.
           - dr Ludwik Sobolewski, doradca strategiczny w zakresie rynków kapitałowych, adwokat, były CEO w GPW SA w Warszawie i były CEO w Bucharest Stock Exchange

  Każda wycena to opowieść o tym, jak widzimy rozwój spółki bazując na przeszłości, ale przede wszystkim przewidując trendy, które będą dominowały w przyszłości. Na rynku jest wiele pozycji o wycenach przedsiębiorstw. Ta została napisana pod kierunkiem wspaniałych mentorów, którzy zapewnili jej silne podstawy teoretyczne oraz podbudowali ją swoim wieloletnim doświadczeniem. Z Markiem i Pawłem miałem okazję wielokrotnie współpracować, dzieląc się praktycznymi aspektami wycen ze studentami, stąd chętnie polecam tę lekturę nie tylko studentom, ale także inwestorom oraz wszystkim osobom zainteresowanym poznaniem i zrozumieniem wycen przedsiębiorstw.
           - Tomasz Wiśniewski, ACCA, CBV, szef zespołu wycen w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w KPMG
 


 

Marek Panfil – doktor nauk ekonomicznych, członek Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce, zdał 6 z 7 egzaminów na Chartered Business Valuator (CBV) – kanadyjski certyfikat na biegłego w zakresie wyceny, współautor pierwszych w Polsce „Ogólnych Zasad Wyceny Przedsiębiorstw”. Od 2018 r. starszy wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w Katedrze Finansów, od 2019 r. kierownik Podyplomowych Studiów Wycena przedsiębiorstwa i modelowanie finansowe w ALK. Przez 17 lat pracował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Instytucie Zarządzania Wartością. W pracy naukowej zajmuje się problematyką zarządzania wartością przedsiębiorstwa (Value Based Management), w tym wyceną przedsiębiorstwa oraz aktywów niematerialnych i prawnych, a także finansami przedsiębiorstwa. Pracował w Kanadzie (2014–2018) w KGHM International Ltd jako Internal Audit Manager oraz w EY jako Manager w dziale Transaction Advisory Service, Valuation and Business Modeling. Dodatkowo uczył tam w 2017 r. kadrę menedżerską Entrepreneurial Finance w SFU Business School w ramach Executive MBA. Aktywny członek rad nadzorczych: przewodniczący komitetu audytu KGHM Polska Miedź SA (2008–2012, 2013–2014), przewodniczący komitetu audytu Interferie SA (2013–2014), wiceprzewodniczący RN Niezależnego Domu Maklerskiego SA (2019–obecnie). Autor i współautor 12 książek oraz 45 artykułów z zakresu finansów przedsiębiorstwa, wyceny przedsiębiorstw i aktywów niematerialnych (w języku polskim, angielskim i chińskim), w tym książek: Wycena przedsiębiorstwa. Od teorii do praktyki (Poltext, 2011) oraz Wycena spółek z WIG30 (Poltext, 2014).

Paweł Wnuczak – doktor ekonomii, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Finansów Akademii Leona Koźmińskiego. Pełnił m.in. funkcję analityka finansowego, kontrolera finansowego, menedżera projektów doradczych oraz eksperta ds. finansowych w firmie konsultingowej. Kierownik merytoryczny finansowych studiów podyplomowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Pełni również funkcję członka rady nadzorczej. Od 2007 r. pracuje jako ekspert wyceniający przedsiębiorstwa, przeprowadza audyty wycen przedsiębiorstw, bierze udział w sporach sądowych, których przedmiotem jest ocena wartości udziałów przedsiębiorstw. Wycenił sam lub pracując w zespołach kilkadziesiąt podmiotów prowadzących działalność m.in. w sektorze budowalnym, hutniczym, energetycznym, spożywczym, rolniczym, paliwowym, rozrywkowym, ochrony zdrowia oraz edukacyjnym. Ponadto uczestniczył w opracowaniu kilkudziesięciu projektów z zakresu oceny projektów inwestycyjnych dla podmiotów ubiegających się o środki z UE. W pracy naukowej zajmuje się finansami przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem wyceny przedsiębiorstwa. Prowadzi zajęcia z zakresu analizy finansowej, budżetowania, controllingu, wyceny i zarządzania wartością przedsiębiorstwa oraz opracowania dokumentacji aplikacyjnej o dofinansowanie ze środków UE na studiach dyplomowych, podyplomowych oraz MBA w Akademii Leona Koźmińskiego, na Uniwersytecie Warszawskim, ESSCA – Angers France, Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II oraz w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przeprowadził szkolenia dla wielu firm, takich jak PKO BP, Orange, Raiffeisen Leasing, PGNiG S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Jeronimo Martins Polska S.A., PZL Mielec, Neinver Polska oraz Union Investment TFI S.A.