Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty?
Economicus, Ekonomia i gospodarka, Finanse
NAGRODA ECONOMICUS 2017
I miejsce w kategorii: "Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną"
WYDANIE ANGLOJĘZYCZNE
Książka w języku angielskim ukaże się nakładem Wydawnictwa Routledge > zobacz wydanie >>
Premiera: 19.12.2019r.
Dlaczego Unia Europejska i wspólny rynek odniosły sukces i stanowią wielką wartość dla Europy?
Dlaczego wspólna waluta jest zagrożeniem dla integracji europejskiej?
Czy można „naprawić” strefę euro i spowodować, aby mogła ona bezpiecznie funkcjonować?
Czy można rozwiązać strefę euro, zachowując UE i wspólny rynek?
Jaką strategię powinna przyjąć Polska wobec euro?
Paradoksem jest to, że projekt euro, który miał stanowić ukoronowanie procesu integracji europejskiej,
rozsadza go od środka.
Uporczywa obrona euro prowadzi do poważnych konfliktów i może spowodować dezintegrację UE i rozpad wspólnego rynku. Autorzy stawiają dramatyczną tezę, że jedynie zorganizowane rozwiązanie strefy euro i wprowadzenie nowego systemu koordynacji walutowej w Europie może uratować projekt integracji europejskiej.
Przedstawiają propozycję przeprowadzenia tego procesu w taki sposób, aby zachować największe, epokowe osiągnięcia powojennej Europy: Unię Europejską i wspólny rynek.
Stefan Kawalec – ekonomista, były wiceminister finansów, współtwórca „planu Balcerowicza”. Był doradcą Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz instytucji rządowych i komercyjnych w kilku krajach. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej i „Solidarności”, internowany w stanie wojennym. Obecnie prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Ernest Pytlarczyk – Główny Ekonomista w mBank S.A. Kieruje zespołem nagradzanym za najlepsze prognozy dotyczące polskiej gospodarki. Pracował na Uniwersytecie w Hamburgu, w Banku Centralnym Niemiec (Deutsche Bundesbank) we Frankfurcie oraz w Banku Handlowym w Warszawie S.A. Uzyskał tytuł doktora ekonomii na Uniwersytecie w Hamburgu.
Precyzyjna analiza i kontrowersyjna teza o konieczności rozmontowania strefy euro stanowi dla autorów idealne tło do wykazania niezwykłej skuteczności pragmatycznej polityki gospodarczej i monetarnej prowadzonej przez Polskę przez ostatnie 25 lat.
Książka powinna stać się punktem wyjścia do dyskusji o ważnym aspekcie polskiej polityki europejskiej. Entuzjaści wstąpienia Polski do strefy euro powinni zmierzyć się ze sceptycznym stanowiskiem autorów książki.
Chłodna, wnikliwa i wyłożona bardzo jasnym językiem diagnoza problemów strefy euro. Książka będzie fundamentalnym punktem odniesienia w dyskusjach o wprowadzeniu euro w Polsce. Przestróg, które wypływają z tej książki, nie wolno lekceważyć. Chodzi bowiem o przyszłość Europy, a więc o naszą przyszłość.
Autorzy proponują strefie euro, jako wyjście z w pełni ujawnionego przez ostatni kryzys euro-paradoksu, szeroko opisanego w książce, kontrolowaną dekompozycję, czyli odwrócenie traktatowo nieodwracalnej konwersji walut europejskich na euro. Bruksela zaplanowała kilka kolejnych kroków naprzód: poprawę i uzupełnienie strefy euro, czyli dalsze pogłębienie integracji. Czy możliwe, że się wycofa? Kto ma rację? Na pewno warto poznać argumenty znakomitych ekonomistów i samemu wyrobić sobie opinię.
Fascynująca, przejrzyście napisana, świetnie udokumentowana książka Stefana Kawalca i Ernesta Pytlarczyka nie pozostawia złudzeń co do tego, że wspólna europejska waluta była błędem. Autorzy dogłębnie analizują kryzys euro w kontekście historycznym i międzynarodowym, proponując własną strategię jego pokonania. Gorąco polecam jej lekturę tym wszystkim, dla których proeuropejskość nie stanowi zaprzeczenia samodzielnego myślenia i gotowości do szukania nowych, śmiałych rozwiązań dla UE.
Przeciwnicy Unii Europejskiej są coraz silniejsi i za kilka lat mogą doprowadzić do rozbicia UE, co byłoby śmiertelnym zagrożeniem dla narodów Europy. Autorzy książki uważają, że euro sprzyja wrogom UE, co wzbudzi liczne kontrowersje, ale może zainicjować dyskusję, której w Polsce jest stanowczo za mało.
Świetnie napisana książka dwóch znakomitych ekonomistów, najpełniejszy wykład sporu o euro z punktu widzenia zwolenników jego likwidacji. Stanowisko autorów odwołuje się do wizji bliskiej Europie Ojczyzn generała de Gaulle’a, głęboko sprzecznej z ideą Ojców Założycieli, widzących w Unii drogę do federalizacji Europy. Taka Unia albo będzie z euro, albo Unii nie będzie.
Euro jest jak dziobak australijski (Ornithorhynchus paradoxus): nie powinno go być, a jednak istnieje i funkcjonuje. Paradoks euro wyczerpująco i przystępnie przedstawia argumenty przeciw istnieniu euro. Autorzy proponują też, jak wycofać się z tej, ich zdaniem, błędnej i groźnej dla przyszłości Unii Europejskiej kreacji. Książka dostarczy polskim eurosceptykom, w tym obecnym sternikom naszej polityki zagranicznej, argumentów na poparcie ich tezy, że to właśnie euro jest główną przyczyną dzisiejszych problemów UE. Aby dyskusja była sensowna i pożyteczna, potrzebna jest podobna publikacja wyjaśniająca, dlaczego tak wielu ludzi uważa, że euro jest ważnym osiągnięciem Europejczyków i kamieniem milowym na drodze do trwałej, ściślejszej i bardziej konkurencyjnej wspólnoty europejskiej.
Kiedy wprowadzano euro, wspólną walutę uważano za receptę na problemy Europy. Dziś częściej mówi się o euro jako o problemie. Książka Kawalca i Pytlarczyka może być kontrowersyjna, ale na pewno warto ją przeczytać, aby lepiej ów problem zrozumieć.
Od początku powstawania Unii Europejskiej miała ona trzy główne cele: wspólny rynek, wspólny pieniądz oraz przełamanie pojałtańskiego podziału Europy przez swobodę przepływu ludzi. Unia cele te realizowała przez rozwiązywanie naturalnych skądinąd konfliktów i sprzecznych krajowych interesów nie na polach bitewnych, lecz za stołami konferencyjnymi. To się grosso modo udało. Po dwóch tragicznych wojnach światowych mamy w Europie przeszło 70 lat pokoju. Jednak unia monetarna nie bardzo nam się udała, a działania podejmowane w celu przełamania kryzysu strefy euro bynajmniej nie wróżą sukcesu. Kawalec i Pytlarczyk od kilku lat starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wyjść z tego kryzysu przez przywrócenie walut narodowych, zachowując zarazem zdobycze Unii Europejskiej i jej wspólny rynek. Książka jest ze wszech miar godnym uwagi podsumowaniem ich wielu nowatorskich i oryginalnych pomysłów w sprawie, od której rozwiązania mogą zależeć dalsze losy Europy.
Czy euro jest dobrym rozwiązaniem dla Europy? Czy może należy rozwiązać strefę euro? Książka próbuje odpowiedzieć na te pytania i ciekawie wpisuje się w dyskusję na polu ekonomicznym i politycznym. Autorzy swoimi argumentami mogą zainspirować zarówno zwolenników utrzymania funkcjonowania strefy euro bez zmian, jak i optujących za głębszą reformą czy wręcz rozpadem wspólnego obszaru walutowego.
Intelektualna precyzja, kartezjańska jasność wywodu, brak uprzedzeń ideologicznych. W dzisiejszym coraz bardziej oszalałym czasie mało kto pisze o głębokich przyczynach kryzysu Europy tak, jak Kawalec i Pytlarczyk.
Paradoks euro powinien stać się obowiązkową lekturą dla każdego, kto podejmuje się dyskusji na temat strefy euro lub generalnie wspólnych obszarów walutowych. Książka przywraca analizie logikę ekonomiczną, ponieważ euro, jako pieniądz, jest kategorią ekonomiczną, a nie ideologiczną. Choć autorzy identyfikują euro jako źródło obecnego kryzysu Wspólnoty Europejskiej, to jednocześnie są powodowani troską o dalsze jej zachowanie oraz poszukują drogi przywrócenia konkurencyjności gospodarek, które ją tworzą – a jest to droga przez przywrócenie walut narodowych. Gratuluję autorom zakorzenienia swoich wywodów w logice ekonomicznej, a nie ideologicznej poprawności. To jest książka ważna dla przyszłości UE!
Paradoks euro nie tylko diagnozuje skalę kryzysu, z jakim zmagają się liczne kraje UE. Książka pokazuje także, jak trudne może być wyjście z niego w ramach strefy euro, i przedstawia śmiałe rozwiązanie. Z niektórymi tezami książki można się nie zgadzać, ale jeśli ktoś argumentów w niej przytoczonych nie zna, nie powinien w ogóle przystępować do dyskusji o przyszłości strefy euro i o miejscu w niej Polski.
Trzeba jak najszybciej dokonać kontrolowanego rozwiązania strefy euro! Nie, to nie jest głos z francuskiego Frontu Narodowego ani Alternatywy dla Niemiec. Tylko pomysł ekonomistów Stefana Kawalca (kiedyś prawej ręki Leszka Balcerowicza) oraz Ernesta Pytlarczyka. Kto nie boi się herezji, niech sprawdzi, o co im idzie.
Bez wątpienia jedna z najlepszych książek na temat euro oraz integracji walutowej w ostatnich latach. Odważna teza, idąca pod prąd większości, celne obserwacje i niezwykle rzetelna analiza – przedstawione z pasją i autentyczną troską o przyszłość Europy i Polski w Europie. Gorąco polecam zwolennikom i przeciwnikom wspólnej waluty, praktykom i politykom oraz naukowcom.
Przeczytajcie tę książkę. Można się z nią zgodzić lub nie. Można polemizować lub popularyzować. Nie wolno udawać, że jej nie ma. Bo problem euro to jądro i katalizator wszystkich europejskich problemów. Polskich też. One same nie znikną.