Wydawnictwo Poltext

Najlepsze źródło wiedzy

Strona główna»Wydawnictwo Poltext»Ograniczone przywództwo

Newsletter

Nasi partnerzy

Ograniczone przywództwo

Ograniczone przywództwo (Andrzej K. Koźmiński)

Nasza cena

42,42 zł

49,90 zł

RABAT 15%

Ograniczone przywództwo

Studium empiryczne 

-TOP 10-, Economicus, Ekonomia i gospodarka, Przywództwo, Psychologia biznesu

Andrzej K. Koźmiński

  • ISBN: 978-83-7561-320-9
  • format 145x205 mm
  • 258 stron
  • oprawa twarda

Nominacja w konkursie na najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową Economicus 2014 - Dziennik Gazeta Prawna

Nagroda w XI Konkursie na prace naukowe Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN w kategorii monografie

Ograniczone przywództwo jest próbą naukowej analizy przywództwa na podstawie wywiadów przeprowadzonych przez autora z 29 wybitnymi osobami, znanymi z życia publicznego liderami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi, artystycznymi, naukowymi i religijnymi.

>>Ograniczone przywództwo na Europejskim Forum Nowych Idei


Wnioski, do jakich dochodzi  prof. Andrzej K. Koźmiński, są zaskakujące: lepiej radzą sobie liderzy, którzy napotykają więcej obiektywnych i subiektywnych ograniczeń oraz nieustannie muszą z nimi walczyć, by powiększać sferę własnej autonomii i podejmowania decyzji.

>>Zajrzyj do książki (spis treści i fragment)


>>Fragment


Droga lidera to nieustanne „wykuwanie stopni w lodowcu,” jak to określa jeden z rozmówców autora. Te stopnie to: pokonywanie braku wiedzy i fachowego przygotowania do rządzenia, radzenie sobie z konkurencją wewnętrzną i zewnętrzną, zarządzanie ludźmi, a nawet doskonalenie warsztatu aktorskiego, który w wielu wypadkach okazuje się pomocny. Wspólnie z rozmówcami autor poszukuje narzędzi, które pozwalają liderom sprawniej wspinać się na pokrytą lodowcem górę. I odnajduje w ich plecakach zarówno system wartości i etykę, jak i bezwzględność w dążeniu do celu. Spora miejsca zajmują rekwizyty teatralne, bo „bez teatru byłoby nijako”, jak mówi jeden z liderów. Im częściej ten ekwipunek będzie w użyciu, tym silniejszym liderem stanie się jego dysponent.
Przeprowadzone badanie pozwoliło autorowi na sformułowanie teorii „ograniczonego przywództwa”, bo – jak przyznaje – przywództwo absolutne, w czystej postaci nie istnieje. To pocieszająca konstatacja dla wszystkich, którzy pełni obaw, ale też determinacji, dopiero rozpoczęli wspinaczkę na szczyt.
Andrzej K. Koźmiński – profesor zwyczajny, ekonomista i socjolog, autor ponad 40 książek z dziedziny zarządzania, w tym kilku podręczników akademickich, wykładowca w polskich i zagranicznych uczelniach, promotor wielu wybitnych uczonych. Zajmuje się teorią organizacji, zarządzaniem w warunkach transformacji i niepewności, badaniami zachowań liderów. Felietonista „Rzeczpospolitej”, zasiada w radach nadzorczych spółek. Współzałożyciel i pierwszy rektor Akademii Leona Koźmińskiego, obecnie prezydent tej uczelni.

Data wydania: 13.09.2013

RECENZJE

Ciekawym aspektem prezentowanej książki jest to, że zawiera w sobie aż dwadzieścia dziewięć samodzielnie przeprowadzonych, niepublikowanych dotąd przez autora wywiadów z osobami powszechnie uważanymi za liderów, między innymi z: Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Henryką Bochniarz, Jerzym Owsiakiem, Lechem Wałęsą, Aleksandrem Kwaśniewskim, Jerzym Szaflikiem. Wszystkie one zostały skonfrontowane z żmudnym i wieloetapowym procesem autokreacji przywództwa.

 więcej >
Krzysztof Wróblewski
Konserwatyzm.pl Portal myśli konserwatywnej, www.konserwatyzm.pl

Portret lidera polskiego
Pomysł jest nietuzinkowy. Nestor polskiej ekonomii, Andrzej K. Koźmiński, postanowił wziąć pod lupę polskich liderów. I przeprowadził 29 rozmów z postaciami z najróżniejszych bajek, tworząc ciekawy obraz współczesnego przywództwa rodem z naszego podwórka.

Mamy tu przywódców politycznych (Leszek Miller, Lech Wałęsa) i takich, którzy liznęli zarówno polityki, jak i biznesu (Jan Krzysztof Bielecki). Akademików z polityczną przeszłością (Leszek Balcerowicz, Grzegorz Kołodko) i menedżerów wielkiego biznesu (Sławomir Lachowski z mBanku, Andrzej Klesyk z PZU). Ale też Czesława Langa, dzięki któremu wyścig kolarski Tour de Pologne zyskał światową renomę, szefa WOŚP Jerzego Owsiaka oraz dyrektora Filharmonii Narodowej Antoniego Wita, a nawet kardynała Kazimierza Nycza oraz proboszcza jednej z warszawskich parafii. Z każdym z nich prof. Koźmiński rozmawia o przywództwie. Pyta ich, skąd się ono bierze, jak można się go nauczyć, jakimi wartościami lider powinien się kierować. Powstaje z tego szkic do portretu nadwiślańskiego przywództwa początków XXI wieku.

 więcej >
Rafał Woś, Dziennik Gazeta Prawna